A világ 5 legmegosztóbb témája
Ugyan az emberek az évszázadok, és évezredek alatt sokat fejlődtek, ám még mindig vannak olyan témák az életben, amelyek nagyon mély etikai kérdéseket vetnek fel. Ezek alapján általános közmegegyezés sincs róluk a világon, minden kultúrában máshogy vélekednek felőlük.
Íme, az öt legmegosztóbb téma a világon:
1. Halálbüntetés
Az Európai Unióban tiltott, míg az Amerika Egyesült Államok egyes államaiban még mindig kiszabható. Amerikában 31 államban van még halálbüntetés. A világ összesen 74 országában szabható ki, köztük van például Japán, Kína, Indonézia, Malajzia, Vietnám, Irán Szomália. Európában egyedül Fehéroroszországban szabható ki halálbüntetés. A kivégzések 90%-a Kínában történik, de pontos számokat nem tudni, mert Kína nem tesz közzé ezzel kapcsolatos információkat. Kiszabhatósága is országonként változó; Amerikában a legsúlyosabb élet ellenes bűncselekményeknél alkalmazható, Kínában, Szingapúrban, Indonéziában, Malajziában, Szaud-Arábiában, Vietnámban pedig kábítószerrel való kereskedelmet is büntethetik így. Magyarországon 1990-ben törölték el a halálbüntetést, az utolsó kivégzés pedig 1988-ban volt.
Látható, hogy a világon még mindig nagyon eltérőek a vélekedések, és szabályozások ezzel kapcsolatban. A halálbüntetést ellenzők sokszor érvelnek azzal, hogy nagyon sok kutatás bebizonyította, nincs elrettentő ereje. A büntetés elrettentő ereje ugyanis a bűn elkövetés és a büntetés kiszabás közötti lehető legkisebb idő elteltének erejében van, vagy lenne, illetve a büntetés elkerülhetetlenségében. Másik nagyon fontos tényező, hogy következménye visszafordíthatatlan, így egy ártatlanul elítélt ember esetében, (ami nem egyszer már előfordult) élete nem adható vissza.
Az elítéltek között is nagyon megoszlóak a vélemények. Egyes rabok mindent megtennének azért, hogy tényleges halálbüntetést ne, csak életfogytiglani börtönbüntetést kapjanak, mivel nem tudják elképzelni ezt a büntetési formát, ezért inkább életük végéig raboskodnának. Másoknak az életük végéig tartó rabság elképzelhetetlen, és inkább a halált választanák, mint sem az örök fogságot.
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hal%C3%A1lb%C3%BCntet%C3%A9s#A_hal.C3.A1lb.C3.BCntet.C3.A9s
_napjainkban
http://www.amnesty.hu/news/2089/halalbuntetes-2015-ben-aggaszto-mertekben-no-a-halalbuntetesek-szama-25-ev-alatt-most-vegeztek-ki-a-legtobb-embert
http://www.deathpenaltyinfo.org/states-and-without-death-penalty
2. Abortusz
Sok helyen még mindig tiltott, máshol teljes mértékben engedélyezik, vagy éppen bizonyos feltételekhez kötik. Fontos kérdés, hogy mikortól tekinthető a magzat embernek, illetve az anya dönthet-e gyermeke életéről, hiszen a saját testében kell kihordania.
Néhány európai országban még mindig tiltott az abortusz, köztük Máltán, és Írországban is. Nemrégiben hatalmas tüntetés robbant ki, mikor Lengyelországban a kormány úgy döntött, hogy teljesen betiltja az eddig is szigorú szabályokhoz kötött terhességmegszakítást. A tiltás nem vezet kevesebb abortuszhoz, viszont betiltása nagy veszélyekkel jár. A Ceausescu diktatúra alatt több ezer nő halt meg illegális abortusz elvégzése közben, és ez ma sem lenne másképp. Arról nem is beszélve, hogy az abortuszturizmus létező fogalom azokban az országokban, ahol ezt tiltják. Tehát, az abortuszok száma tiltással nem csökkenne. Az egyházban történtek változások nemrégiben a témát illetően. Az elmúlt évben a pápa kijelentette, hogy feloldozást kaphat abortusz alól, aki bűnét megbánja szentgyónásban. Általában, ahol szigorúbbak az abortusztörvények, ott az édesanya életének veszélyeztetésekor, vagy a gyermek rendellenessége miatt, esetleg nemi erőszak esetén szokták engedélyezni a művi vetélést.
Forrás:
http://www.femina.hu/terasz/tiltott_abortusz?img=0&code=0000112661tv86#kepgaleria
http://444.hu/2016/10/13/eddig-tartott-a-lengyel-kormany-hatralasa-abortuszugyben-megis-szigoritananak
https://hu.wikipedia.org/wiki/Terhess%C3%A9gmegszak%C3%ADt%C3%A1s#T.C3.A1rsadalmi_meg.
C3.ADt.C3.A9l.C3.A9se
3. Eutanázia
Két fő típusát lehet megkülönböztetni: az aktív, és passzív eutanáziát. A passzív eutanázia a kezelések elhagyásával, és a fájdalomcsillapítás növelésével jár, míg az aktív eutanázia például méreginjekció beadásával történik, egy másik személy segítségével, és így a beteg átsegítésével a halálba. Az eutanáziához barbiturát alapú szert használnak, ettől a beteg mély kómába esik, majd leáll a légzése.
Elsőként Hollandiában engedélyezték először Európában az aktív eutanáziat, ott 12 éves kortól lehet ezt kérni. Angliában, Írországban, Franciaországban, például törvény tiltja az eutanáziát. Amerikában öt államban van a kegyes halálra lehetőség: Oregon, Washington, Montana, Vermont és California államban. Svájcban nincs az eutanáziára szabályozás, így sokan Európából oda mennek meghalni. Belgium pedig az egyetlen ország a világon, ahol korhatár nélkül engedélyezik az eutanáziát. Itt már volt is példa kiskorú eutanáziájára. Kanadában a parlament tárgyalja az eutanázia engedélyezését, miután a legfelsőbb bíróság visszavonta az 1993-ban bevezetett tilalmat. A világon Uruguay volt az első, ahol engedélyezték a kegyes halálban részesítést. Luxemburgban is lehetőség van az eutanáziára, és Németországban engedélyezve van a halálhoz segítés, ha azt ellenszolgáltatás nélkül hajtják végre. Magyarországon a passzív eutanázia engedélyezett.
A katolikus egyházban a közvetlen aktív, és a passzív eutanázia sem engedélyezett, csak a fájdalom csillapítása, ami nem az élet kioltása érdekében történik, illetve a túlbuzgó, aránytalan, agresszív orvosi kezelésnek az elutasítása.
Forrás:
http://24.hu/elet-stilus/2014/08/21/novekszik-a-svajci-eutanazia-turizmus1/
http://hvg.hu/vilag/20160917_Eutanazia_egy_gyermeken
http://hvg.hu/vilag/20151006_Engedelyeztek_az_eutanaziat_Kaliforniaban
http://hvg.hu/vilag/20150206_nem_lesz_tilos_az_eutanazia_kanadaban
http://hvg.hu/elet/201619__meltosagteljes_halal__orvosi_segitseg__onkentes_elmulas
https://hu.wikipedia.org/wiki/Eutan%C3%A1zia#A_katolikus_egyh.C3.A1z_.C3.A9s_az_eutan.C3.A1zia
4. Fegyvertartás
A világon egyetlen országban sincs annyi fegyver magántulajdonban, mint az Egyesült Államokban. 100 amerikai lakosra 88,8 fegyver jut. (2015.) Amerikában a fegyverviselés alkotmányos jog, ami 1791 óta van érvényben. A fegyvertartás szabályozása tagállamonként eltérő. Az USA-ban évente 30 ezer ember hal meg lőfegyvertől. Ugyanakkor ahányszor felmerül a fegyvertartási szabályok szigorítása, drasztikusan megnő a fegyverek eladási száma. Kanadában is óriási mennyiségű fegyver van a lakosságnál, a lőfegyveres halálesetek száma, mégis minimális, főképp az amerikai adatokhoz képest. Svájcban egyedülálló fegyverpolitika működik Európában. A hadi kötelezettség miatt, nagyon sok embernek van fegyvere, amit otthonukban tartanak, és leszerelés után is igényt tarthatnak rá. Mégis a lőfegyver okozta halál igen alacsony.
Forrás:
http://www.origo.hu/nagyvilag/20160106-barack-obama-fegyvertartas-egyesult-allamok-szigoritas.html
https://hu.wikipedia.org/wiki/Fegyvertart%C3%A1s_Sv%C3%A1jcban#Fegyveres_b.C5.B1n.C3.B6z.C3.A9s
http://archivum2.szabadsag.ro/szabadsag/servlet/szabadsag/template/print,PrintScreen.vm/id/76997/
mainarticle/false
5. Marihuána
Amerika egyes államaiban gyógyászati célra, másokban fogyasztásra is használhatják az emberek, ellenben az államok több, mint a felében tiltva van, és birtoklása, fogyasztása büntetendő. Egy gyógyító készítmény szabályozásának ilyen mértékű eltérése, még az Amerikai Egyesült Államokon belül is igen szokatlan. Friss felmérések alapján az amerikaiak többsége már legalizáció párti. 2014-ben 10-ből 7 amerikai gondolta azt, hogy az alkohol károsabb a fűnél. Az amerikaiak csaknem fele már fogyasztott marihuánát. Ám az amerikaiak 62 százalékát zavarná, ha az utcán mellette szívnának füvet,(még ha legálisan is tennék), 57 százalékukat ugyanakkor nem zavarná, ha fűbolt nyílna a lakóhelye közelében. Az USA-ban 28 államban legális valamilyen formában a marihuána használata vagy alkalmazása.
Európán belül Hollandiában, és Spanyolországban is legális, Csehországban, Görögországban, Belgiumban és Németországban pedig dekriminalizálták, ami azt jelenti, hogy kisebb mennyiség birtoklásért legfeljebb figyelmeztetés jár. Az Európai Unió 28 tagállamából 13-ban - Ausztriában, Csehországban, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban, Portugáliában, Romániában, Spanyolországban , Szlovéniában és Horvátországban engedélyezték a marihuána terápiás jellegű alkalmazását.
A piac nagy részét a már most is létező orvosi célú fű teszi ki, de a legálissá váló rekreációs fogyasztás felfutása miatt 2020-ra a teljes forgalom 53%-át a felnőtt, rekreációs célú fogyasztók adják majd. A fűfogyasztás hasznos és káros hatásairól a világszinten szigorú drogügyi szabályozás miatt tudunk keveset. A legalizációval a fogyasztás és a függők száma ugyan nő az Egyesült Államokban, ugyanakkor jelentősen csökkent a marihuánához köthető bűnügyek és az erőszakos bűncselekmények száma, és megnő Amerika adóbevétele is.
Kutatások már kimutatták, hogy a marihuánának számtalan jótékony hatása van fájdalom csillapítására, AIDS-es megbetegedésnél, rákos megbetegedésekben, epilepsziában, Sclerosis-multiplexben, Parkinson- és Alzheimer kórban, és a lista nem teljes.
Forrás:
http://index.hu/gazdasag/2016/03/20/fu_marihuanapiac_usa_legalizacio_marihuana/
http://medicalmarijuana.procon.org/view.resource.php?resourceID=000881
http://444.hu/2015/10/15/horvatorszagba-matol-legalis-a-marihuana-orvosi-felhasznalasa
http://www.femina.hu/egeszseg/orvosi_marihuana